MENU

KLIENT

ROLA W PROJEKCIE

UX Designer
UI Designer
WordPress Developer

POTRZEBA KLIENTA

Zmiana wizerunku przedszkolnej placówki oświatowej na nowoczesne miejsce do edukacji i zabawy w duchu sportu i zdrowego odżywiania. Stworzenie nowej architektury treści i wyglądu obecnej strony internetowej przedszkola pod nowy wizerunek.

KONTEKST PROBLEMU

Przedszkole  Mali Bohaterowie nastawione jest na szeroko rozumiany rozwój dziecka, tak aby poznało radość płynącą z zabawy, nauczyło się nawiązywać relacje z innymi dziećmi, z przyjemnością odkrywało i rozumiało otaczający go świat, nauczyło się samodzielności i poznało nowe doświadczenia. Program nauczania opiera się na wspomaganiu i inspirowaniu działania dzieci.  Priorytetem jest zdrowie i aktywność fizyczna najmłodszych. Oprócz planowanych zajęć dydaktycznych przedszkole posiada bogatą bazę zajęć sportowych, dzieci korzystają z szeregu zajęć dodatkowych. Na terenie przedszkola funkcjonuje również sala zabaw na godziny gdzie można zostawić dzieci pod fachową opieką lub zorganizować przyjęcie urodzinowe dla swoich pociech. Wspólne przestrzenie dodają atrakcyjności tego miejsca.

PRZED PROJEKTEM

Mali Bohaterowie posiadali stronę internetową opartą o darmowy szablon WordPress. Często popełnianym błędem jest dostosowywanie treści pod szablon a nie pod użytkownika końcowego. Stronę wykonał i w sumie nie dokończył znajomy właściciela firmy. Tak nie kompletna strona działała od ponad roku. Szybki audyt pokazał całą listę błędów, które mogły działać na frustrację użytkownika i negatywny odbiór całej oferty. Najważniejsze to: brak tekstów na stronie, mało przejrzysty interfejs, zły dobór kolorów, praktycznie brak dobrze zbudowanej pod użytkownika i ofertę przedszkola architektury treści, brak dedykowanej  i przystosowanej wersji mobilnej.

DZIAŁANIA USER EXPIERENCE

Zbadałem potrzeby użytkowników czym kierują się przy wyborze przedszkola dla swoich dzieci. Jeżeli już wybiorą co chcieli by mieć na takiej stronie żeby mim pracy i małej ilości czasu angażować się w życie przedszkola i śledzić rozwój swoich pociech. Tu sprawa nie była trudna bo sam jestem tatą przedszkolaka i niedawno wybierałem przedszkole mierząc się z bolączkami takich decyzji i błędami architektury informacji na stronach przedszkoli.

Kilka razy osobiście zwiedziłem przedszkole, obejrzałem sale zabaw, sale edukacyjne czy tablice informacyjne. W trakcie takich spotkań można dowiedzieć się dużo o oczekiwaniach klienta.

Przeanalizowałem dane o edukacji wczesnoszkolnej w Polsce i o programach nauczania oraz obowiązkach prywatnych przedszkoli. Spędziłem sporą część dnia z Panią Dyrektor żeby zobaczyć jakie działania wykonuje na codzień. 

Jak zawsze porządny research podobnych placówek na terenie zagłębia ale także najbliższej konkurencji. Warto też było przyjrzeć się państwowym placówkom i uświadomić sobie jak dużo jest do zrobienia w tej materii.

Klient w sumie nie przeznaczył funduszy na badania ale ja zawsze projektuje w oparciu o dane od użytkowników więc na własną rękę przeprowadziłem wywiady ze swoimi znajomymi, którzy posiadają dzieci w wieku przedszkolnym. 

W tym przypadku zastosowałem Value Proposition Canvas.

Opracowałem MVP, żeby szybko zastąpić istniejącą stroną, która nie powinna w ogóle funkcjonować.

Jedna sesja Design Studio dała kilka ciekawych rozwiązań.

Powstał całkowicie klikalny prototyp jak i szkice papierowe głównych ekranów.

Przeprowadziłem testy użyteczności z użytkownikami i naniosłem poprawki na prototyp.

Opracowałem dalszą strategię UX dla tego produktu. Strona jest w trakcie dalszej rozbudowy o nowe funkcjonalności.

 

ZREALIZOWANE CEL PROJEKTU

W pierwszym etapie została wdrożona stroną z najważniejszymi informacjami tak żeby zastąpić obecną wtedy stronę bez treści czy komentarzy. Trzeba było szybko zastąpić lorem ipsum nowymi treściami, które były przyjazne i merytoryczna dla użytkownika.

Obecnie klient gromadzi treści i przygotowuje się do pełnego przygotowania strony przedszkola.

1

Użyteczny, przejrzysty, nowoczesny i czytelny interfejs użytkownika.

2

Architektura treści zaprojektowana pod użytkownika.

3

Opis wszystkich grup przedszkolnych łącznie z umiejętnościami przedszkolaków.

4

Kalendarz wydarzeń przedszkolnych, które odbywają się na terenie przedszkola.

5

Zawsze aktualny jadłospis z podziałem na diety.

6

Galeria zdjęć przedszkola i sali zabaw, która jest na terenie przedszkola.

7

Zakładka bezpieczeństwo, która w obecnych czasach pandemii jest bardzo ważna dla rodziców.

8

Cennik sali zabaw oraz cennik organizacji urodzin i innych imprez na sali zabaw.

9

Specjalnie przygotowane pod tematykę dziecięca grafiki, animację i kolory, które również występują w samym przedszkolu.

10

Najważniejsze informacje dla rodziców dotyczące organizacji samego przedszkola, opłat czy pracującej kadry.